FŐOLDAL AKTUALITÁSOK AMIBEN SEGÍTHETÜNK MUNKATÁRSAINK ALAPÍTVÁNYI HÍREK ELÉRHETŐSÉG

1.Pszichológiai tanácsadás
A. Egyéni konzultáció
B. Csoportos önismeret
C. Kötetlen, kiscsoportos beszélgetések
2. Drogtanácsadás
3. Fejlesztő pedagógia
A. Logopédia
B. Korai fejlesztés gyermekeknek
C. Gyógypedagógia
4. Egészségmegőrzés
5. Tréningek magánszemélyeknek és cégeknek
6. Egészségügyi, pszichológiai és gyógypedagógiai szűrővizsgálatok

Mi a párterápia?

A legtöbb házasság és párkapcsolat nem tökéletes. Minden egyes ember saját eszméivel, értékeivel, véleményeivel és "személyes élettörténetével" vesz részt egy kapcsolatban, és ezek gyakran nem illenek össze a partneréjével. A nézeteltérések azonban nem jelentik szükségszerűen azt, hogy a kapcsolatra harc és küzdelem vár. Azok a különbözőségek és szokások, amelyeket egyszer megnyerőnek találtunk, most az idegeinkre mehetnek. Néha sajátos események - mint például egy házasságon kívüli viszony - idézik elő a konfliktust a kapcsolatban. Más esetben viszont a kommunikáció és az egymással való törődés hiánya okozza a bajt.
Nem számít, hogy mi az oka, egy gyötrődő kapcsolat nagyon sok stresszt, feszültséget, szomorúságot, nyugtalanságot, félelmet és egyéb problémát okozhat. Néha azt reméljük, hogy a kapcsolati problémák csak úgy maguktól megszűnnek. De ha gyűlik a harag, egy rossz kapcsolat csak még rosszabbá válhat, és végül testi vagy lelki problémákat okozhat, például depressziót. Egy rossz párkapcsolat munkahelyi problémákat is okozhat, és hatással van a többi családtagra is, legfőképpen a gyerekekre. De a barátokra is, akik arra vannak kényszerítve, hogy állást foglaljanak valamelyik fél mellett.

A párterápia segít a pároknak - házasoknak és nem házasoknak egyaránt - megérteni és feloldani konfliktusaikat, és javítani a kapcsolatukat. Segít a sikeresebb kommunikációban, a nézeteltérések megbeszélésében, a problémamegoldásban, sőt: még a hatékony vitatkozásban is.

Megéri, mert minőségileg megváltozik a párok élete. Egy hosszabb párterápia alatt megtanulják, hogyan kell hatékonyabban kommunikálni, jobban működni. Hogy kell leülni és megbeszélni, ami bántja őket. Megtanulnak újfajta konfliktuskezelési módokat is. Megtanulnak bízni a kapcsolatukban, megérzik, hogy ők ketten képesek kimászni egy krízisből, hogy ketten együtt képesek megújulni, változni, fejlődni.

Hogyan működik a párterápia?

A párterápia jellemzője, hogy "összehozza" a partnereket a terápiás ülések ideje alatt. A tanácsadó vagy terapeuta segít a pároknak, hogy megtalálják és megértsék a konfliktusaik okát, és sikeresen megoldják őket. A párok a terapeutával való munka során "boncolgatják" kapcsolatuk jó és rossz oldalát egyaránt. Eközben a terapeuta természetesen nem áll egyik fél mellé sem, pártatlan marad.
A párterápia segíthet készségeket tanulni, melyek segítségével egy kapcsolat megszilárdítható. Ilyenek az alábbiak: nyílt kommunikáció, közös problémamegoldás, és a nézeteltérések higgadt megbeszélésére való képesség. Némely esetben - ilyenek a pszichés megbetegedések vagy szenvedélybetegségek - a párterapeuta együtt dolgozhat egy, a klienssel foglalkozó más szakemberrel is, hogy a kezelés sikeressége maximálisan biztosítva lehessen. A terápia során megtanulhat sokkal elfogadóbb és toleránsabb lenni más álláspontokkal szemben.

A párterápia időtartama nagyon változó lehet. Előfordulhat, hogy csak néhány találkozás - ülés - szükséges, hogy megbirkózzanak a krízissel. Ebben az esetben 5-10 alkalom elég lehet. De előfordulhat, hogy több hónap is szükséges lehet, mert több éve mélyülő problémáikat szeretné a pár tartósan kiküszöbölni. Ilyenkor 15-25 alkalom az, ami a kapcsolatban már tartós változást be tud indítani. A találkozások, ún. terápiás ülések sűrűsége is változó, lehet szó egy- vagy kéthetenkénti, sőt néha havonkénti rendszerességről is.